niedziela, 17 czerwca 2018

Jak zostać cyfrowym nomadą – Cześć I. Wybór miejsca docelowego i przelotu

Artykuł jest częścią cyklu „Jak zostać cyfrowym nomadą”. 
Zobacz WSTĘP.
Dziś coraz więcej firm w ramach benefitów dla pracowników oferuje możliwość pracy zdalnej, tzw. home office. Home office nie jest jednak w żaden sposób zdefiniowany i za owym "home" tak naprawdę może kryć się dowolne miejsce na ziemi. Wszystko zależy od długości przyzwolenia na pracę poza biurem.
Taki home office w innym kraju wcale nie musi wiązać się z niewyobrażalnymi kosztami, mimo że często tak właśnie się kojarzy. Często największym lub wręcz jednym kosztem odróżniającym domowy home office od takiego połączonego z podróżowaniem jest transport i mieszkanie. W wielu ciekawych i ciepłych krajach, nawet nadoceanicznych i nadmorskich kurortach ceny przeżycia są porównywalne z cenami w naszym rodzimym kraju.
Ale pozwólcie, że zacznę od początku – czyli od znalezienia taniego transportu.

PRZELOT

Ceny lotów niskobudżetowych samolotów niekiedy nawet kilkukrotnie przegrywają z biletami na Pendolino. To z kolei dało pole do powstania wielu portali umożliwiających znalezienie najlepszych połączeń lotniczych w najniższych cenach. Wśród nich jest jeden, który szczególnie przypadł mi do gustu, ułatwiając wyszukiwanie połączeń jak żaden innych dotychczas. Nie wątpię, że tworzył go ktoś, kto doskonale znał „problemy” Cyfrowych Nomadów. Owym portalem jest Kiwi.com.

Rys. 1. Widok z samolotu podczas lotu na Maltę w lipcu 2017.

Kiwi wyróżnia kilka ciekawych opcji, których nie oferują inne podobne portale, a co sprawia, że jest wprost idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chodź na chwilę chciałby wyrwać się z domu tak na już.

Kiwi.com wyróżnia się kilkoma genialnymi opcjami. Portal ten daje możliwość:
- wyboru miejsca wylotu i celu "gdziekolwiek"
- określenia zakresu maksymalnych cen lotów
- określenia długości pobytu (liczby nocy).
- wyboru obszaru z jakiego chcemy wystartować


Wycieczka "Gdziekolwiek"


Rys.2. Strona główna portalu Kiwi. 

Określanie budżetu na przelot i długości pobytu

Portal Kiwi.com cały czas się rozwija. Dziś strona główna wygląda jak powyżej. Jeśli sam nie wiesz, czego chcesz ani dokąd chcesz lecieć, ale chcesz, żeby było tanio, najlepiej od razu kliknąć na zlokalizowany z prawej strony przycisk "Szukaj lotów".
Wówczas za pomocą filtrów wystarczy wybrać interesujący nas zakres cen oraz posortować wyniki według najtańszych lokalizacji (Rys. 3). 

Rys. 3. Filtr cenowy: określanie przedziału cen biletów lotniczych. 

Następnie określić interesujący nas zakres dat (wylot), w których ma się zmieścić nasza wycieczka (Rys. 4.), czyli od kiedy do kiedy możemy ja planować. Następnie określ długość pobytu (Powrót), czyli ilość dni jaką chcesz spędzić poza domem (Rys. 5).

Rys. 4. Wybór zakresu dat wycieczki w zakładce "wyloty". 


Rys. 5. Wybór czasu trwania wyprawy Cyfrowego Nomady. 

Wybór obszaru wylotu

Jeśli spośród proponowanych w danym terminie miejsc docelowych, do których możemy się dostać z najbliższego lotniska nic nam nie odpowiada, możemy poszerzyć nasze poszukiwania o lotniska oddalone od naszej miejscowości o możliwą do zaakceptowania przez nas odległość.
Opcja ta sprawdza się, jeśli jesteś elastyczny co do miejsca wylotu i powrotu. Ja, jako Wrocławianka mogę pojechać do Poznania, Krakowa, Drezna, Berlina lub Pragi, jeśli z tych miast miałabym dogodniejszy lot). Jedna z moich tegorocznych wycieczek do Torremolinos w Hiszpanii rozpoczęła się wylotem z Wrocławia do Malagi i lądowaniem w Berlinie, z którego, po krótkim zwiedzaniu autokarem wróciłam do miejsca wylotu.
Żeby poszerzyć dopuszczalny dla nas obszar wylotu należy w opcji "Z:" wybrać zakres, np. "Wrocław +250km" (Rys. 6).

Rys. 6. Rozszerzanie obszaru wylotu. 

Wówczas na mapce po prawej stronie pojawi się kółeczko pokazujące obszar lotnisk (Rys. 7), który wyszukiwarka bierze pod uwagę. Za pomocą kursora możemy ów zakres ręcznie powiększać lub pomniejszać, analogicznie zwiększając lub zmniejszając obszar wylotów. 

Jeśli wybierzemy jeden z proponowanych lotów, mapka powiększy się, a my będziemy mogli precyzyjnie wybrać obszar umiejscowienia koła. Koło można powiększać, pomniejszać lub przemieszczać (Rys. 7).

Rys. 7.

Wybór miejscowości

Na pierwszym miejscu wśród miejscowości, do których można polecieć najtaniej, zazwyczaj pokazuje się Oslo. I to pokazuje, że poza lotami należy wiedzieć też coś niecoś o miejscowościach, do których potencjalnie planujemy się wybrać. Najtańszy lot wcale nie oznacza najtańszych wakacji. Oslo jest jednym z najdroższych miast Europy i widać to zarówno w przypadku loków jak i jedzenia. Kolejne miasta, które konkurują z Oslo o to miano to Londyn, Paryż Madryt i Moskwa. Aczkolwiek do Moskwy i tak tanich lotów nie ma.   

Rezerwowanie lotu

Kiedy mamy już wybrane miejsce docelowe, czas na rezerwację lotu. Na Kiwi.com można sprawdzić, jaki przewoźnik oferuje lot oraz kiedy, ale, żeby pominąć marżę, rezerwacji najlepiej dokonać bezpośrednio przez stronę przewoźnika. Rezerwując loty z Polski jest to albo Ryanair, który nienawidzi swoich pasażerów, o czym każdy może się przekonać już po pierwszym locie, albo Wizzair, który jest różowy i tym kolorem skradł moje serce.

Po wybraniu lotu, jak widać na Rysunku 7. przechodzimy na stronę przewoźnika i kierując się podaną przez Kiwi datą, rezerwujemy lot.

Zarówno w przypadku Ryanaira jak i Wizzaira w cenie mamy jeden bagaż podręczny oraz mała torba. Waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 10kg oraz wymiarów, które dla Ryanaira wynoszą 55x40x20cm, a dla Wizzaira są o niebo większe i są to 55x40x23 cm, czyli o 3cm więcej w jednej z osi. 
Mimo powyższych danych wymiary bagażu należy dokładnie sprawdzić przed wybraniem się z walizką na lotnisko, bo mogą się one zmienić. Na lotnisku zdarza się, chociaż dość rzadko, że obsługa sprawdza wielkość torby podręcznej każąc włożyć ją do specjalnej ramki. Jeśli torba się nie zmieści, obsługa lotniska może obciążyć nas dodatkowymi kosztami. 
Tak samo dzieje się w przypadku, gdy nasz bagaż zostanie losowo zważony, a jego waga przekroczy dopuszczalne 10kg. Wówczas również może nam grozić dodatkowa opłata. Ale wszystkie informacje związane z pakowaniem jak również bagażem zostaną opisane w innych częściach cyklu "Jak zostać Cyfrowym Nomadem".

Poza bagażem podręcznym w obu przypadkach można mieć przy sobie dodatkowo małą torbę, której wymiany nie powinny przekraczać . W moim przypadku Wizziara to 40x30x18cm, a Ryanaira - 40x30x18cm.
Moja mała torba jest dodatkiem do dużego bagażu i poza laptopem mam w niej również aparat (który jest dość pokaźny), ładowarki oraz torebkę, którą lubię mieć przy sobie dla wygody korzystania z portmonetki i którą, na czas wsiadania na pokład i "rozliczania się" z posiadanych toreb, chowam do małej torby. 
W mojej małej torbie bagażowej mieści mi się również książka, potrzebne mapy, które drukuję przed wylotem oraz bilety pokładowe, jeśli mam je w formie papierowej. Czasem wkładam doń również zakupione na lotnisku picie. Zdarza mi się też upchnąć do niej rzeczy, które nie zmieściły mi się w bagażu podręcznym. Nie jest to więc wcale taka mała torba, jakby się mogło wydawać.

Przemieszczanie się między krajami

Niedawna portal Kiwi.com wprowadził opcję dedykowaną właśnie Cyfrowym Nomadom! Opcja ta umożliwia znajdowanie lotów łączonych między poszczególnymi krajami. Można dzięki niej zaplanować sobie naprawdę ciekawy Eurotrip! Ale o tym napiszę dopiero wtedy, kiedy sama tę opcję wypróbuje i na własnej skórze przekonam się, jak to działa i jak to jest.  ______________

O AUTORCE

Julia Daroszewska od ośmiu lat zajmuje się ogólnie pojętym marketingiem. Potrafi skutecznie wykorzystywać wszelkie dostępne na rynku narzędzia, co przekłada się na duże zasięgi i budowanie świadomości wspieranych przez nią marek.

Prowadzi firmę, której główną dziedziną jest wsparcie w zakresie szeroko pojętego Marketingu i Strategii Przedsiębiorstwa. Oferuje pomoc w budowaniu marek tworząc dla nich skuteczne plany działania na konkurencyjnych rynkach.

Julia Daroszewska prowadzi również szkolenia z tworzenia skutecznych profili/kont na LinkedIn i Facebooku - największych Mediów Społecznościowych wspierających biznes.


OFRTA | KONTAKT 

______________

           Insta       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz