wtorek, 24 marca 2020

Ekspercki panel dyskusyjny w pełni pozbawiony stereotypów - niezwykłe spotkanie w wrocławskiej SWPS


4 marca na Uniwersytecie SWPS miałam przyjemność wziąć udział w wydarzeniu "Moda Moda Foresight" poświęconemu modzie. Celem spotkania, na które składały się trzy panele dyskusyjne z udziałem ekspertów, miało na celu próbę przewidzenia trendów w modzie za 30 lat.
Wydarzenie zorganizowały dwie studentki SWPS, Karolina Kleta i Natalia Olejnik.

Panele eksperckie dotyczyły kwestii technologii, ekologii oraz zagłady konsumpcjonistycznej.
Ja, wraz z Magdaleną Górecką - pomysłodawczynią i założycielką wypożyczalni sukienek Zadzieram Kiecę i Lecę wystąpiłam w roli eksperta w panelu dotyczącym ekologii, który moderowała dr Iwona Morozow, wykładowca wrocławskiej SWPS.


Przed wydarzeniem każdy z zaproszonych ekspertów otrzymał od organizatorek bardzo interesującą broszurę, które stworzyły na potrzeby projektu Moda Moda Foresight.
Po spotkaniu broszura została udostępniona publicznie i można ją przejrzeć tutaj.

Dwojako rozumiany skrót EKO


Wiele osób wie, że jestem absolutnie anty-eko, a owo "eko" w moim przypadku jest rozwinięciem słowa "ekonomia". Wnioskiem z panelu "eko" było jednak spostrzeżenie, że eko-logia i eko-nomia mają ze sobą naprawdę bardzo dużo wspólnego, bo np. kupowanie odzieży używanej, wypożyczanie jej lub wymienianie się nią podczas imprez z cyklu SWAP (np. SWAP Wrocław) jest jednocześnie sposobem na walkę z konsumpcjonizmem i nadmiernym kupowaniem, a co za tym idzie - produkowaniem odpadów, ale również sposobem na ekonomiczne podejście do życia.

Ekonomia vs. ekologia


Używana odzież jest znacznie tańsza (ekonomia), a kupując ją ograniczamy napędzanie rynku odzieżowego i wyjątkowo szkodliwą dla środowiska produkcję tekstyliów (ekologia).
Pozyskiwanie ubrań z bezgotówkowych wymian odzieżowych jest niewątpliwie ekonomicznie, bo ponosimy tu jedynie stratę dot. naszego czasu, chociaż rozpatrując wydarzania pod kątem sposobu na spędzanie wolnego czasu, wcale nie musi to być taka aż taka jego strata. Ponadto ubrania pozyskiwanie podczas wymian są niewątpliwie dobrej jakości (i, co ciekawe - wcale nie ma wśród nich specjalnie dużo firmowych i sieciówkowych ubrań, ponieważ te zwykle są produkowane na ilość, a nie na jakość). Pojawiające się na SWAPach ubrania są wielokrotnie prane, noszone, a mimo to w świetnym stanie. Dzięki temu mogą posłużyć nam na dłużej lub do kolejnej wymiany, co również wiąże się jednocześnie z ekonomią, jak i ekologią.

Po całej rozmowie w panelu wyciągnęłam wniosek, który z pewnością niebawem mi się przyda, ponieważ coraz mocniej planuję wrócić do biznesowych korzeni swoich przodków i wejść w branżę odzieżową i to zarówno damską, jak i męską.
Jeśli chodzi o tę pierwszą, będę ją budować na fundamentach istniejącego już od paru lat e-sklepu iNdependy, internetowego butiku, którym dziś znaleźć można przede wszystkim dodatki, a ubrania w znacznie mniejszej ilości.
Proporcje te planuję jednak zmienić.Moda za 30 lat moim zdaniem

Mój wniosek ze spotkania Moda Moda Foresight na SWPS brzmi następująco:
zarówno z przyczyn ekonomicznych jak i ekologicznych, czyli w skrócie z powodu dwuznacznego EKO coraz więcej osób będzie przestawiać się na kupowanie ubrań znacznie lepszej jakości, przeznaczając na to większe fundusze. Coraz popularniejsze jest też wspieranie rodzimych marek oraz firm z polskim kapitałem.
Z trendem tym doskonale łączy się powracający do łask rodzimi producenci z branży tekstylnej - producenci zarówno półproduktów jak i sami projektanci. Coraz liczniej prezentują się oni na coraz to liczniejszych i popularniejszych w Polsce targach mody.Wszystko zmierzy ku lepszemu

Nie wykluczone, że z powodu niskiej jakości i nie do końca dopasowanych do naszego rynku i stylu ofert, tak popularne dziś zagraniczne sieciówki odzieżowe będą z czasem znikać, ustępując miejsca wypomnianym, rodzimym producentom.
Może się to przyczynić nie tylko do rozwoju rynku w Polsce, ale i usamodzielnienia gospodarki i uniezależnienia jej w większym stopniu od zagranicznych dostawców.Rozmowy w ciemnościach

Spotkanie na SWPS zafundowało mi naprawdę niezwykle osobliwe doświadczenie. Nie było to ani moje pierwsze wystąpienie na wyżej uczeni, ani pierwszy udział w panelu dyskusyjnym w roli eksperta.
Pierwszy raz jednak dyskusja, do której włączała się również widownia była tak idealnie pozbawiona stereotypów...
Organizatorki: Karolina Kleta i Natalia Olejnik

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez dwie studentki SWPS, Karolinę Kletę i Natalię Olejnik, zaistniała przez nikogo nie przewidziana usterka. Na całej ulicy wyłączono prąd właśnie w momencie trwania drugiego panelu dyskusyjnego, w którym brałam udział.
W sali zrobiło się prawie całkiem ciemno.
Doświetlająca lampka awaryjna pozwalała na zobaczenie konturów pierwszego rzędu krzeseł oraz zarys podestu dolnej części Auli, co umożliwiało w miarę bezpieczne poruszanie się po sali.
Po krótkiej przerwie na naradę uczestnicy i organizatorzy zdecydowali się na kontynuowanie spotkania. Dobra akustyka auli oraz dość kameralne audytorium pozwalały na kontynuowanie rozmów w panelu oraz interakcję z osobami z widowni bez konieczności używania mikrofonu.


Chcąc nie chcąc każdy musi się zgodzić z faktem, że ludzi oceniamy stereotypowo po ich wyglądzie. Niekiedy zakodowane w nas stereotypy są tak silne, że nie umiemy odizolować ich od rzeczywistości i od faktów.
Jako stylistka doskonale wiem, jak ważne jest to tzw. "pierwsze wrażenie" ale i pierwsze kilka sekund, kiedy nasz odbiorca, na podstawie stereotypów zarówno nabytych podczas wychowania przez rodzinę, jak i tych utartych przez społeczeństwo ocenia swojego odbiorcę.
Oceniamy wygląd, w tym ubiór, fryzurę, makijaż, a nawet kolor włosów.
Jest to podświadome i całkowicie od nas niezależne.
Kiedy w sali podczas wydarzenia Moda Moda Foresight zgasły światła, jedyną możliwością oceny rozmówcy, w tym osób zadających pytania do ekspertów, było to, co kto mówi, o co pyta i co powiedział sam o sobie, co czasem było istotnym tłem dla zadawanego przez osoby z audytorium pytania.
Kryteria ocen były więc jasne i czyste, a dodatkowo brak możliwości zobaczenia rozmówcy uwalniał od podświadomej sympatii lub niechęci do rozmówcy związanej z jej lub jego wyglądem._____________________

O AUTORCE


Julia Daroszewska od ośmiu lat zajmuje się ogólnie pojętym marketingiem. Potrafi skutecznie wykorzystywać wszelkie dostępne na rynku narzędzia, co przekłada się na duże zasięgi i budowanie świadomości wspieranych przez nią marek.
Prowadzi firmę, której główną dziedziną jest wsparcie w zakresie szeroko pojętego Marketingu i Strategii Przedsiębiorstwa. Oferuje pomoc w budowaniu marek tworząc dla nich skuteczne plany działania na konkurencyjnych rynkach.

Julia Daroszewska prowadzi również szkolenia z tworzenia skutecznych profili/kont na LinkedIn i Facebooku - największych Mediów Społecznościowych wspierających biznes.
           Insta      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz