piątek, 19 lutego 2021

Ósma rocznica cyklu imprez bezgotówkowej wymiany ubrań SWAP Wrocław


 

To jest plakat pierwszej imprezy wymiany ubrań, którą zorganizowałam.

Byłam wtedy studentką Politechniki Wrocławskiej, mieszkałam w akademiku (250m od domu rodzinnego) i technikiem organizacji reklamy po skończonej niedawno szkole policealnej.

Realizowałam zakres dwóch semestrów na raz, a w weekendy robiłam kolejny kierunek w szkole policealnej.

Żeby nie było mi mało - zaczęłam prowadzić blog ze stylizacjami i zarejestrowałam firmę.


Zorganizowana przeze mnie impreza miała być "próbą generalną" moich umiejętności: wiedzy wyniesionej ze studiów (z zakresu Zarządzania Projektami) oraz ze szkoły policealnej (promocja i reklama).

Nie miałam wobec imprezy większych planów i myślałam, że będzie to jednorazowa inicjatywa.


Zaledwie kilka lat później SWAP Wrocław - wymiana ubrań stał się największym cyklem tego typu imprezą w Polsce.

W tym roku, dokładnie za 2 dni skończy 8 lat.


Aż do roku "pandemicznego", w którym we Wrocławiu odbyły się tylko dwie wymiany (bo rozszerzałam go również na inne miasta Dolnego Śląska) imprezy odbywały się w miarę regularnie. Udało mi się stworzyć fantastyczną społeczność dziewczyn, dla których ubrania to coś więcej niż moda, które lubią dobrze wyglądać i ubiorem wyrażać siebie.


Dzięki imprezom poznałam mnóstwo dziewczyn, z niektórymi się zaprzyjaźniłam. Przy wyborze takiej ścieżki kariery jaką jest własna firma i prowadzenie biznesu z domu, zawieranie nowych znajomości nie jest łatwe, bo ciężko znaleźć do tego pole. Tu stworzyłam je sobie sama jednocześnie mając od razu punkt zaczepienia – co najmniej jedno wspólne zainteresowanie.


Dzięki imprezom SWAP Wrocław nauczyłam się bezgranicznego zaufania do ludzi, z którymi przyszło mi pracować, a nie było to łatwe. Pierwszą osobą była Kamila Starowicz, rodowita Wrocławianka. Miałam co do niej nosa. Podświadomie wiedziałam, że mogę jej ufać i… Podczas jednej z wizyt dziennikarzy z kamerą, właśnie ją wytypowałam do wypowiedzenia się. Wiedziałam, że „nie podłoży mi świni” (co też miało miejsce podczas relacji przed kamerą w Jeleniej Górze przy okazji jednej z imprez z cyklu SWAP Jelenia Góra, kiedy intuicja mnie zawiodła).


Kamila Starowicz została pierwszą koordynatorką cyklu SWAP Wrocław, która prowadziła imprezę całkowicie samodzielnie, bez mojej obecności nań. Byłam jej za to niezmiernie wdzięczna, ponieważ tego dnia, a był to grudzień bodajże 2016 roku, po prostu zaniemogłam z przemęczenia.


Później pojawiła się Karolina Duda, która „przygarnęła” cykl SWAP Wrocław niczym własne dziecko i zrobiła dla niego naprawdę dużo. To jej zawdzięczamy kilka imprez, dla których zorganizowała miejsce.

Następnie do grona koordynatorek dołączyła Justyna Gyba (której znów nie mogę oznaczyć!) i przejęła pałeczkę po poprzedniczkach, które przetarły szlak mojego zaufania i która, po mojej wyprowadzce z Wrocławia samodzielnie zajmowała się tematem.


Wszyscy widzą sukces, ale za kulisami cyklu nie raz stał pot, stres, krzyk i dużo emocji, czego na własnej skórze doświadczyła również i Karolina.

Ja nie raz obrywałam od niezadowolonych uczestniczek, dla których zawsze jak najlepiej starałam się zorganizować ciekawe wydarzenie, na które wstęp z zasady zawsze miał być bezpłatny, a do tego można było coś wygrać. Problemem było miejsce (a bo to za daleko), czas publikacji informacji o wydarzeniu (a czemu tak późno, a czy ja nie wiem, że niektórzy pracują nie dostają wolnego), to, że coś komuś zginęło (co w pełni było moją winą) oraz (!!!) pogoda.

Wszystkie obelgi brałam na klatę, ale potem emocje musiały ze mnie wyjść. I zwykle działo się to, kiedy byłam już w domu, sama w czterech ścianach swojego mieszkaniobiura, w którym żyłam i pracowałam. A precyzyjniej byłoby powiedzieć – egzystowałam.


Pamiętam, kiedy kilka lat temu zadzwoniła do mnie Pani Rekruterka z Poznania. Wysłałam swoje CV w odpowiedzi na ofertę pracy na stanowisku Project Managera.

Zapytała mnie o jeden, taki najważniejszy dla mnie projekt, z którego jestem najbardziej dumna.

- Hmmm… To chyba będzie SWAP Wrocław. - Odpowiedziałam będąc świadomą, że zaraz przyjdzie mi wyjaśniać, co to w ogóle jest.

- A! Słyszałam! - Z podekscytowaniem Pani Rekruterka krzyknęła do słuchawki.

- O imprezach SWAP Wrocław?!

- Tak!

- W POZNANIU?!

- Tak!


To mi uświadomiło, jakiej rangi jest stworzona przeze mnie impreza.

Dzięki niej poznałam również sporo osób z branży rozrywkowej i weszłam tam, gdzie zwykli śmiertelnicy wstępu nie mają. A przynajmniej nie za darmo.

Poznałam dyrektorów kin, a do kina zaczęłam chodzić za darmo przy okazji nadrabiając za całe życie (bo nigdy za oglądaniem nie przepadałam, ale uczestniczenie w seansie było dla mnie swego rodzaju przymusowym odpoczynkiem, do którego do dziś muszę się zmuszać).


Patrzę na ten plakat z dużym sentymentem. Kiedy wyciągałam go przy okazji poprzednich imprez, nie raz usłyszałam komentarze na temat tego, jak jest szkaradny. Czy mi nie wstyd pokazując taką grafikę?

Nie. Nie wstyd mi. Ten plakat pokazuje, jaką drogę przeszłam jeśli chodzi o umiejętności graficzne jak i umiejętności upychania maksymalnej ilości informacji na minimalnej powierzchni.


SWAP Wrocław to jedno z moich dzieci, z których jestem naprawdę dumna. Mam nadzieję, że niebawem znów ruszę z jego organizacją przy okazji reaktywując też SWAP Warszawa, SWAP Jelenia Góra i SWAP Dzierżoniów.Zapraszam na oficjalną stronę www cykli: www.WymianaUbran.pl oraz na Facebooki:

- SWAP Wrocław (a tu grupa dla Wrocławianek)

- SWAP Warszawa

- SWAP Jelenia Góra

- SWAP Dzierżoniów


_____________________

O AUTORCE


Julia Daroszewska od ośmiu lat zajmuje się ogólnie pojętym marketingiem. Potrafi skutecznie wykorzystywać wszelkie dostępne na rynku narzędzia, co przekłada się na duże zasięgi i budowanie świadomości wspieranych przez nią marek.
Prowadzi firmę, której główną dziedziną jest wsparcie w zakresie szeroko pojętego Marketingu i Strategii Przedsiębiorstwa. Oferuje pomoc w budowaniu marek tworząc dla nich skuteczne plany działania na konkurencyjnych rynkach.

Julia Daroszewska prowadzi również szkolenia z tworzenia skutecznych profili/kont na LinkedIn i Facebooku - największych Mediów Społecznościowych wspierających biznes.
           Insta      


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz